Łokieć golfisty
Łokieć golfisty (epicondylitis medialis) to dolegliwość odpowiadająca dużo częściej spotykanemu łokciowi tenisisty. Patologia ta obejmuje ścięgno wspólne mięśni zginających nadgarstek przyczepiających się do niewielkiej wyniosłości kostnej – nadkłykcia przyśrodkowego.
W większości przypadków przyczyną tego schorzenia jest praca lub uprawiany sport wymagający powtarzalnych ruchów zginania dłoniowego nadgarstka i pronacji (obracania) przedramienia wbrew oporowi. Prowadzą one do mikrourazów w okolicy przyczepów mięśni do kości.
Na patologię tę narażeni są głównie sportowcy (gracze w squasha, badmintona, tenisa, golfa), ale również pracownicy biurowi i stomatolodzy.
Najczęstszym objawem łokcia golfisty jest ból zlokalizowany po przyśrodkowej stronie łokcia, czasami promieniujący w dół po wewnętrznej stronie przedramienia i dochodzący aż do 4 i 5 palca.
Ból najczęściej nasila się podczas zginania nadgarstka i pronacji przedramienia, dlatego pacjenci opisują ból pojawiający się podczas witania się z uciśnięciem dłoni, przekręcania klamki (gałki) w drzwiach czy dźwigania zakupów.
Leczenie z wyboru jest zachowawcze i obejmuje unikanie czynności prowokujących ból, masaz poprzeczny i fizykoterapie przeciwzapalną.
Nieodpowiednio leczony łokieć golfisty z czasem ulegnie pogorszeniu. Właściwą rehabilitacją można ten proces chorobowy zatrzymać na wczesnym etapie.