Dyskopatia szyjna – objawy i leczenie

Dyskopatia szyjna – objawy i leczenie

Siedzący tryb życia, niedobór witaminy D, źle dobrany materac lub poduszka, a do tego niedostateczna ilość ruchu – to podstawowe czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się wad postawy i bólów w obrębie pleców, za którymi stoi dyskopatia szyjna czy pogłębiona lordoza szyjna. Poznaj najczęstsze problemy, z jakimi musi zmagać się kręgosłup szyjny. Zobacz, jakie ćwiczenia na kręgosłup szyjny możesz wykonywać w zaciszu swojego domu i jakie rezultaty mogą one przynieść.

Kręgosłup szyjny – budowa

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów, które podtrzymują nasze centrum dowodzenia, czyli ośrodkowy układ nerwowy. W warunkach fizjologicznych tworzy się lordoza szyjna, czyli wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Kręgi tego odcinka (w zakresie od 3 do 7) wyglądają podobnie i zachodzą pomiędzy nimi głównie ruchy skłonów bocznych oraz zgięcia i wyprostu. W stawie szczytowo-potylicznym i pomiędzy kręgami C1-C2 (zwanymi odpowiednio dźwigaczem i obrotnikiem) dochodzi w głównej mierze do ruchów rotacyjnych. Należy pamiętać, iż zaburzenie na każdym z poziomów będzie pośrednio wpływać na wszystkie pozostałe ruchy. Na skutek różnych niekorzystnych czynników może dojść do patologicznych zmian w obrębie tej struktury. Wśród nich znajduje się między innymi wielogodzinna praca przy komputerze, niedobory witaminy D oraz wapnia, jak również osteoporoza czy nadmiar kilogramów, skutkujący otłuszczonym karkiem. Pogłębiona lordoza szyjna stanowi zmianę chorobową, której towarzyszy dotkliwy i przewlekły ból. Z korzeni nerwowych, wychodzących z segmentów odcinka szyjnego, tworzy się splot szyjny, który odpowiada za unerwienie czuciowe i ruchowe całej kończyny górnej, mięśni karku oraz przepony. Biegnie on w okolicach I żebra pod obojczykiem oraz mięśniami pochyłymi, gdzie może dochodzić do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego.

 

Kręgosłup szyjny – jego rola i charakterystyka

Ciężko rozpatrywać ważność poszczególnych części ciała, ale kręgosłup szyjny odgrywa wielką rolę, a mianowicie chroni rdzeń kręgowy. Na tym nie kończy się jego rola. Kręgosłup szyjny umożliwia (przy prawidłowym funkcjonowaniu) dobry zasięg widzenia i orientacji. Napięcie mięśni w jego obrębie rzutuje na pozostałe mięśnie tułowia, zaś w rozwoju dziecka to właśnie od niego rozpoczyna się kształtowanie napięcia mięśniowego, a także postawa ciała (we wczesnych latach życia). Z drugiej strony na napięcie mięśni szyi i karku wpływa ruch gałek ocznych. Właśnie te wzajemne zależności powodują, iż niezmiernie ważne staje się różnicowanie problemów odcinka szyjnego kręgosłupa z dolegliwościami barku, całej kończyny górnej, cieśni nadgarstka czy zabiegami dentystycznymi i chirurgii stomatologicznej.

Dyskopatia szyjna – dolegliwości bólowe z nią związane. Poznaj ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Tym, co najczęściej wywołuje dolegliwości bólowe w obrębie górnego odcinka kręgosłupa jest dyskopatia szyjna. Wywołana jest ona przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (a konkretniej krążka międzykręgowego). Niezwykle częstym i naglącym problemem w dzisiejszym społeczeństwie jest również problem bólów głowy. Jego źródło często jest utożsamiane ze stresem, nadciśnieniem czy „złym snem”. W praktyce jednak zazwyczaj są one spowodowane zaburzonym napięciem mięśni podpotylicznych i mięśni karku – szczególnie u osób pracujących w pozycji siedzącej. Często pierwszym i najwygodniejszym leczeniem w tym wypadku jest doraźne stosowanie leków przeciwbólowych. Są to skuteczne środki, lecz działają objawowo i nie przynoszą skutków w dalszej perspektywie, a jedynie zasłaniają istotę problemu. Gdy nie wiadomo jeszcze, czy za dolegliwościami bólowymi stoi dyskopatia szyjna, warto w tym przypadku skorzystać z porady fizjoterapeuty, który za pomocą prostych testów funkcjonalnych określi podłoże problemu i rozpocznie leczenie. Polega ono na rozluźnieniu napiętych struktur, dostosowaniu stanowiska pracy czy reedukacji postawy ciała i ustawienia głowy. Rehabilitacja oraz ćwiczenia na kręgosłup szyjny wykonywane w domowym zaciszu odnoszą wiele zwycięstw w problemach tego typu, gdzie często inni specjaliści nie widzą przyczyn problemu, a pacjent zaczyna czuć się zagubiony. Bez względu na przyczynę (czy był to wypadek komunikacyjny, praca siedząca, bóle głowy, drętwienia czy zawroty głowy) bardzo cennym okazuje się być skorzystanie z tego typu usług.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie.