Zespół bolesnego barku – ćwiczenia “barku komputerowca” w domu
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Hootsuite oraz We Are Social pt. „Digital 2019” średnio dziennie spędzamy 6 godzin i 42 minuty w sieci. Sporą część tego czasu wypełnia rozrywka. Dla wielu osób komputer stanowi także ważne narzędzie pracy, a jeszcze inni załatwiają online nie tylko sprawy bankowe, ale również robią zakupy, załatwiają pomoc ze strony fachowców czy uczęszczają na zajęcia online. Każdy z użytkowników wyrabia sobie z czasem swój własny nawyk siedzenia. Determinują go elementy miejsca pracy, takie jak biurku czy krzesło obrotowe. Często ustawienia mebli wymuszają wielogodzinne przebywanie w niewygodnej pozycji. Nic więc dziwnego, że godziny spędzone przed ekranem komputera w takich warunkach coraz częściej są powodem schorzenia nazywanego barkiem komputerowca. Jakie ćwiczenia na bolący bark mogą przynieść ulgę?
Zespół bolesnego barku bardzo często wynika z przeciążenia mięśni u osób przebywających od kilku do kilkunastu godzin przed komputerem. Zmieniająca się wraz z wiekiem postawa ciała, siedzący tryb życia, ograniczone możliwości ruchowe, osłabienie mięśni, powstające zmiany zwyrodnieniowe – to czynniki, które wpływają na dysfunkcje i problemy z obręczą barkową. Najbardziej dotknięte na przeciążenia są mięśnie szyi, barków, klatki piersiowej oraz nadgarstków. Szyja oraz barki ustawiają się w protrakcji (wysunięcie w przód), co zwiększa obciążenie na kręgosłup, przez co mogą wystąpić takie dolegliwości, jak na przykład mrowienie czy drętwienie kończyn górnych, bóle głowy czy ból mięśniowy w okolicy pleców lub karku.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia „barku komputerowca” będzie praca nad ergonomią, która powinna odnosić się do stworzenia sobie takich warunków do pracy, które umożliwią zachowanie odpowiedniej postawy ciała w ciągu dnia. Pewnym rozwiązaniem mogą być, coraz chętniej stosowane, biurka o regulowanej wysokości, które umożliwiają wykonywania zadań przy komputerze w pozycji stojącej zamiast siedzącej. Istotna jest również nauka prawidłowego siedzenia w trakcie pracy oraz świadomość ułożenia ciała. Ważnym elementem walki ze schorzeniem są również ćwiczenia na bolący bark o charakterze wzmacniającym i korygującym postawę, jaką większość z nas przyjmuje, siedząc przed ekranem komputera.
Jeśli chodzi o zespół bolesnego barku, ćwiczenia w domu pozwalają też uelastycznić mięśnie w obrębie barku oraz poprawić stabilizację stawu, a także jego czucie głębokie (propriocepcję). Podejmowane pod okiem fizjoterapeuty i regularnie powtarzane w domu ćwiczenia na bolący bark spowodują znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Ćwiczenia na bolący bark to dobry i prosty sposób na ograniczenie dolegliwości bólowych. Jeśli jednak nie przynoszą one wystarczająco dobrych rezultatów, pewnym rozwiązaniem może być poddanie się biostymulacji laserowej i przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS), połączonych i kinezyterapią u pacjentów. Jak dowiedziono w badaniach, metody te pozwalają w znaczący sposób obniżyć poziom bólu, którym charakteryzuje się zespół bolesnego barku. Wniosek jest tak, że laseroterapia oraz przezskórna elektryczna stymulacja nerwów stanowią metody odpowiednie do wdrożenia w przypadku kompleksowej rehabilitacji osób, dla których zespół bolesnego barku stanowi poważne utrudnienie w wykonywaniu codziennych zadań.