Gdy boli kolano. Poznaj nowoczesne metody leczenia urazu stawu kolanowego

Gdy boli kolano. Poznaj nowoczesne metody leczenia urazu stawu kolanowego

Staw kolanowy, dzięki swej skomplikowanej strukturze, jest bardzo ciekawym elementem aparatu ruchu. Sama budowa anatomiczna powierzchni stawowych nie sprzyja stabilności. Odpowiada za to głównie solidnie rozbudowany aparat więzadłowy oraz mięśnie. Zaburzone czucie głębokie, słaba kontrola mięśniowa, przeciążenia i inne czynniki powodują, że struktury tego stawu ulegają uszkodzeniu. Uraz kolana powinien skutkować wdrożeniem metody PRICE, którą dokładniej omówiliśmy poniżej. Sprawdź, jakie masz możliwości leczenia, aby ból kolana odszedł w niepamięć.

staw kolanowy

Ból kolana – kiedy najczęściej się ujawnia?

Najczęściej można usłyszeć o kontuzjach w trakcie gier zespołowych, takich jak piłka nożna, koszykówka, czy siatkówka, gdzie kolano może ulec skoślawieniu, często dochodzi do gwałtownego wyhamowania ruchu bądź przeprostowania kolana. To wtedy właśnie ból kolana okazuje się najsilniejszy. Okres zimowy również stał się niezwykle kontuzjogenny. W wyniku błędnej techniki jazdy, braku przygotowania do sezonu pacjenci opowiadają o rozjeżdżaniu się nart, bądź ich krzyżowaniu, lądowaniu na tyłach nart lub nie wypięciu się buta z wiązania podczas upadku.

 

Uraz kolana – metoda postępowania PRICE

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia: więzadła krzyżowego przedniego, zdecydowanie rzadziej tylnego, więzadeł pobocznych (piszczelowych lub strzałkowych) oraz łąkotek. Niezwykle istotne staje się prawidłowe postępowanie po zaistniałej sytuacji. Najrozsądniej od razu zastosować metodę PRICE (PROTECTION – ochrona, REST – odpoczynek/odciążenie, ICE – chłodzenie, COMPRESION – kompresja/ucisk, ELEVATION – elewacja/uniesienie kończyny). W takich sytuacjach może bardzo przydać się orteza na kolano, która pozwala skutecznie unieruchomić staw kolanowy. Warto też zastosować chłodzenie oraz odciążyć kończynę poprzez zakaz obciążania bądź chód o kulach. Oczywiście postępowanie zależne jest od stopnia uszkodzenia i od tego, których struktur dotknęła kontuzja. W przypadku więzadeł pobocznych odpowiednia współpraca z rehabilitantem jest w stanie przywrócić kolano do prawidłowego funkcjonowania – bez interwencji chirurgicznej.

 

Orteza na kolano to nie wszystko. Jakie metody pozwalają powrócić do pełnej sprawności ruchowej po urazie stawu kolanowego?

ból kolana

Kiedy możemy przypuszczać, ze uraz kolana jest bardziej skomplikowany? Pacjenci najczęściej słyszą głośny trzask w kolanie. Podczas punkcji okazuje się, że w płynie jest krew. Po paru dniach na kończynie dolnej pojawia się rozlany krwiak. Objawy te mogą sugerować zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Przy tego typu uszkodzeniu wymagana jest interwencja chirurgiczna, którą najlepiej podjąć nie wcześniej niż 6 tygodni po urazie. Czas ten umożliwia odpowiednie przygotowanie kolana do zabiegu – w trakcie dobrze poprowadzonej rehabilitacji. W chwili obecnej placówki oferują różne sposoby operacji: zaczynając od rekonstrukcji 1- lub 2-pęczkowej, korzystając z własnych tkanek (więzadła rzepki bądź ścięgien mięśnia smukłego i półścięgnistego), allograftów bądź więzadeł syntetycznych. Niezwykle istotne jest rozpoczęcie szybkiej rehabilitacji pod okiem doświadczonej osoby. Pacjent musi być informowany, na którym etapie powrotu do sprawności może pozwolić sobie na kolejne kroki w przód, których czynności musi unikać, by nie przeciążać więzadła i innych struktur kolana oraz co robić, by stwarzać najlepsze warunki do przebudowy i gojenia struktur.

Rekonstrukcja kolana – kiedy warto zdecydować się na zabieg i na czym on polega?

Często zadawane są pytania, czy rekonstrukcja kolana (a precyzyjniej mówiąc: więzadła krzyżowego przedniego) jest warta rozważenia. Liczne badania i doświadczenia terapeutów czy chirurgów dowodzą, że staw kolanowy funkcjonujący bez więzadeł narażony jest na szybszą degenerację, występowanie zmian zwyrodnieniowych oraz niszczenie kolejnych struktur kolana. Odpowiedź brzmi więc: tak, rekonstrukcja kolana może być środkiem do odzyskania sprawności kończyny dolnej i życia bez bólu.

Dobrze przeprowadzona operacja, odpowiednia opieka fizjoterapeuty oraz solidna praca pacjenta na sali rehabilitacyjnej umożliwiają powrót pełnej funkcji kolana: jego ruchomości, siły i wytrzymałości oraz czucia całej kończyny. Powrót do pełnej aktywności sportowej możliwy jest w okresie od 6 do 12 miesięcy po rekonstrukcji. Kompleksowe leczenie sprawia, że ból kolana przestaje być problemem w codziennym funkcjonowaniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie.