Choroby stóp – objawy najpopularniejszych schorzeń

Choroby stóp – objawy najpopularniejszych schorzeń

 

W świecie ortopedii, podologii i fizjoterapii powszechnie spotyka się pacjentów z różnymi problemami w obrębie kończyn dolnych. Zapalenia ścięgna Achillesa, jego zerwanie lub też niestabilność stawu skokowego – to najczęściej występujące przypadłości. Stopy są narażone nie tylko na choroby o charakterze wrodzonym, takie jak stopa końsko-szpotawa, ale też ujawniające się podczas stawiania pierwszych kroków. W ciągu życia ludzkie stopy są wielokrotnie narażone na wtórne przeciążenia oraz liczne urazy. Częstym problemem bywa tu ścięgno Achillesa, narażone na zapalenie lub zerwanie w czasie uprawiania aktywności sportowej. Poniższy tekst uświadomi Ci, jak duże znaczenie odgrywa funkcjonowanie stóp dla prawidłowego chodzenia.

W jaki sposób choroby kończyn dolnych wpływają na codzienne poruszanie się?

Czy wiesz, że nieprawidłowa mechanika stopy pociąga za sobą zmiany w całej kończynie? Stopa i staw skokowy to pierwsza stacja, która odpowiada za rozładowanie siły reakcji podłoża, chroniąc w ten sposób całą kończynę i kręgosłup przed nadmiernymi wstrząsami. Zawdzięcza to unikalnej budowie (26 kości, 30 stawów), umożliwiającej wielopłaszczyznowe ruchy, które absorbują wstrząsy. Odgrywa również rolę odbiorcy licznych bodźców z podłoża, a przez to wpływa znacząco na odruch postawy. Zaburzenie czucia w jej obrębie utrudnia utrzymanie pionowej postawy podczas aktywności ruchowych oraz upośledza stabilność posturalną. Negatywny wpływ na sprawność narządu ruchu może mieć również zapalenie ścięgna Achillesa – przypadłość sporej części biegaczy, choć nie tylko. Objawia się ono bólem w dolnej części łydki, początkowo występując zwykle na początku i w ostatniej fazie treningu. Nieleczone zapalenie ścięgna Achillesa może prowadzić do pogłębienia stanów zapalnych. Brak wdrożenia leczenia na tym etapie skutkuje jeszcze poważniejszymi konsekwencjami, którym jest zerwanie ścięgna Achillesa.

Zerwanie ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego i niestabilność stawu skokowego. Najpopularniejsze choroby kończyn dolnych

Zrozumienie patologicznych mechanizmów kończyny dolnej wymaga uświadomienia sobie wzajemnych połączeń i zależności w obrębie całego aparatu ruchu. Patrząc od dołu do góry, ustawienie stopy i ruchomość wpływają na odcinki leżące powyżej, takie jak kolano, biodro, miednica oraz kręgosłup. Każde zaburzenie osi, ograniczenie ruchomości, nierównowaga mięśniowa prowadzą do wielopłaszczyznowych obciążeń, które mogą uaktywnić problemy w różnych częściach aparatu ruchu. Przyczyny dolegliwości, takich jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, patologie ścięgna Achillesa (w tym zapalenie ścięgna Achillesa czy zerwanie ścięgna Achillesa), niestabilność stawu skokowego, złamania przeciążeniowe, problemy ze stawem rzepkowo-udowym, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, rotacja miednicy czy bóle kręgosłupa mogą być różne. Dlatego nie należy pominąć faktu, że główny problem może dotyczyć samej stopy.

Podsumowując, nie można skupiać się tylko na objawach. Należy poszukać najsłabszego ogniwa, które sprowokowało dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest całościowe spojrzenie na problem. Choroby kończyn dolnych można i należy leczyć.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz w celu umówienia się na konsultację.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.