Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak sobie z nim poradzić?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak sobie z nim poradzić?

Rwa kulszowa, przepuklina kręgosłupa i zwyrodnienie kręgosłupa – to trzy powszechnie występujące dolegliwości, które są odpowiedzialne za pojawiający się ból kręgosłupa lędźwiowego. Poznaj przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości. Omówiliśmy je krótko w poniższym tekście.

ból kręgosłupa

Budowa i funkcjonowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Budowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz kości krzyżowej jest ściśle związana z jego funkcją oraz położeniem. W związku z tym, iż są to fragmenty najniżej usytuowane, fizjologiczne obciążenie, z jakim muszą sobie poradzić jest bardzo duże. Ma to swoje odzwierciedlenie w budowie kręgów, aparatu (więzadła, mięśnie) oraz ukształtowaniu całego odcinka. Kręgi lędźwiowe są najmasywniejsze ze wszystkich kręgów, pomiędzy ich trzonami znajdują się krążki międzykręgowe (również największe), a połączenia stawowe w odcinku lędźwiowym są zbudowane w sposób ograniczający skłon boczny, a przede wszystkim ruchy rotacyjne. Ponadto odcinek ten posiada naturalną krzywiznę, łukiem skierowaną do przodu – tak zwaną lordozę. Wszystkie te niuanse budowy pozwalają na pełnienie przez przejście lędźwiowo-krzyżowe roli pewnego rodzaju podpory i amortyzatora dla pozostałych odcinków kręgosłupa. Sportowcy i trenerzy wielu dyscyplin twierdzą, że w odcinku lędźwiowym, jego sile i prawidłowym funkcjonowaniu tkwi klucz do osiągnięcia sukcesu. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Duże grupy mięśniowe posiadają przyczepy w tej właśnie okolicy lub przebiegają bezpośrednio w jej sąsiedztwie. Są również związane z nią czynnościowo. Wiedzą o tym doskonale sporty siłowe oparte na podnoszeniu ciężarów, strongmani, lekkoatleci, pływacy, przedstawiciele sportów walki oraz inni sportowcy dyscyplin, w których dominującymi cechami są siła, szybkość i skoczność.

 

Rwa kulszowa, przepuklina kręgosłupa i zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny ich występowania

Dla człowieka niezajmującego się sportem wyczynowo omawiana okolica ma również niebagatelne znaczenie. Siedzący tryb życia, nadwaga, nierównowaga mięśniowa – każdy z tych czynników może prowadzić do wielu dolegliwości bólowych odcinka L-S oraz innych, często odległych, części ciała. Nieprawidłowe ustawienie kręgów może prowadzić do zwężenia otworów międzykręgowych, a tym samym do ucisku korzeni. Może to dawać niepokojące symptomy – nie tylko w obrębie pleców, ale i odległych partii ciała. Doskonałym przykładem jest rwa kulszowa, która daje o sobie znać na tylnej stronie ud i podudzia, a swoje źródło ma właśnie w omawianym odcinku. Ostry, ciągnący ból pojawia się zazwyczaj niespodziewanie. Niestety, rwa kulszowa i towarzyszące jej nieprzyjemne objawy ma tendencję do nawracania. Coraz częściej pojawiającą się chorobą jest również przepuklina kręgosłupa, która jest spowodowana na skutek obciążenia krążków międzykręgowych. Poprzez utratę ich elastyczności następuje niekontrolowane przemieszczenie i w ten sposób pojawia się przepuklina kręgosłupa. Jeśli chodzi o leczenie tej choroby, jednym z mniej inwazyjnych sposobów są ćwiczenia i fizjoterapia. Trzecim, często występującym schorzeniem, jest też zwyrodnienie kręgosłupa. Dolegliwości bólowe są tak silne, że często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ból kręgosłupa lędźwiowego to nie wszystko – pacjentowi może dodatkowo drętwienie i mrowienie w łydkach. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa (a odcinka lędźwiowo-krzyżowego szczególnie) są: prawidłowa statyka, równowaga mięśniowa i głębokość fizjologicznych krzywizn. Na szczęście znane są metody pracy nad powyższymi składowymi.

 

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak sobie z nim poradzić?

Rehabilitacja ma szerokie zastosowanie w dysfunkcjach i dolegliwościach kręgosłupa. Stosujemy ją zarówno profilaktycznie, jak i pooperacyjnie. Dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia oraz stany przeciążeniowe są najczęstszymi problemami zauważalnymi u naszych Pacjentów.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie.