Jesteś po rekonstrukcji więzadła w stawie? Przebyłeś niedawno zapalenie stawu? W powrocie do pełnej sprawności pomóc Ci może masaż centryfugalny, zwany też stawowym. Zobacz, dla kogo jest przeznaczony oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania w jego stosowaniu.
Masaż centryfugalny (stawowy) – czym jest?
Masaż centryfugalny, określany również jako dostawowy lub stawowy, jest wykorzystywany w przypadku leczenia chorób o podłożu ortopedycznym i reumatycznym, a także przy urazach stawowych. Zabieg wykonywany jest najczęściej na stawach i w ich okolicy. Najczęściej wykorzystywany w leczeniu stanów pourazowych po ustąpieniu obrzęku i stanu zapalnego. Zalecana częstotliwość wykonywania tego typu masażu wynosi co drugi dzień. Po wykonaniu pełnej serii (składającej się z 20 zabiegów) należy wykonać tygodniową lub dwutygodniową przerwę (w zależności od stanu pacjenta), a następnie można powrócić do masażu z wcześniejszą częstotliwością.
W przypadku jakich pacjentów sprawdza się masaż centryfugalny?
Masaż stawowy skutkuje działaniem leczniczym, które polega na celowym przekrwieniu i zwiększeniu temperatury masowanego miejsca. Masaż centryfugalny jest przeznaczony dla osób po skręceniach, zwichnięciach oraz stanach przeciążeniowych stawów. Masaż zalecany jest w przypadku pacjentów po przebytych unieruchomieniach stawów, ale także w przypadku tych, którzy mają blizny w okolicy stawów. Ponadto techniki masażu sprawdzają się u tych osób, które mają ograniczoną ruchomość stawu. Z uwagi na właściwości rozgrzewające może on również pomóc osobom cierpiącym na stany zapalne stawu lub jego okolic. Masaż certyfugalny jest również zalecany w przypadku pacjentów po przebytej rekonstrukcji więzadła w stawie.
Jakie korzyści płyną z zastosowania masażu centryfugalnego?
Masaż stawowy jest znany ze swoich właściwości leczniczych w postaci:
– zwiększenie przemiany materii,
– zintensyfikowanie procesu gojenia się tkanek;
– pobudzenie wytwarzania mazi stawowej;
– rozluźnienie tkanek okalających staw.
Masaż ten zwiększa elastyczność i wytrzymałość aparatu więzadłowego, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu.
Z jakich etapów składa się masaż stawowy?
Warto pamiętać, że do masażu stawowego mogą przystąpić jedynie ci pacjenci, u których ustąpił już obrzęk stawu. Masaż centryfugalny składa się z dwóch etapów:
Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu centryfugalnego?
Masaż stawowy nie jest polecany dla osób zmagających się z nowotworami, zakrzepowym zapaleniem żył, żylakami i krwotokami.